پارافین وکس

fully refined paraffin wax

پارافین وکس

پارافین وکس

اولین نوع عمده نفت خام ، پارافین ، که آن را الکینز (آلکان) نیز می نامند. فرمول کلی پارافین CnH2n + 2 است. ساده ترین و سبکترین مولکول پارافین سری ، متان دارای فرمول CH4 است. پارافین با کمتر از پنج اتم کربن در دما و فشارهای عادی گازی است. علاوه بر متان ، پارافین گازی دیگر شامل اتان ، پروپان و بوتان است. برای سادگی ، گاهی به این موارد C1 تا C4 نیز گفته می شود. پارافین طبیعی C5 تا C15 در دما و فشار مایع. هیدروکربنهایی با بیش از 15 اتم کربن (C15) ، مومهای بسیار چسبناک یا چسبناک و جامد به حالت خود دارند. پارافین C40 و بالاتر از همه.

پارافین وکس در برابر بسیاری از اسیدها و قلیایی ها مقاوم است و به عنوان پوشش های ضد خوردگی برای بشکه ها و مخازن صنعتی مناسب است. علاوه بر این ، به دلیل خاصیت قابل توجه آنها به عنوان عایق الکتریکی و دارای کاربردهای زیادی در صنایع مختلف از جمله نساجی است.

 

پارافین وکس، دسته بندی ها

پارافین وکس معمولاً در انواع کاملاً تصفیه شده و نیمه تصفیه شده تقسیم می شود. پارافین وکس کاملاً پالایش شده و نیمه تصفیه شده در میزان روغن تفاوت دارد و به همین دلیل در کاربرد تفاوت دارند. همچنین پارافین وکس را بر اساس اشکال مرتبط، مانند:  پارافین وکس گرانول، پارافین وکس پرک ، پارافین وکس پودری و پارافین وکس ورقه ای طبقه بندی می کنند.

 

پارافین وکس، کاربرد ها

  • پارافین وکس برای ساخت شمع
  • پارافین وکس برای  تولید پارچه های ضد آب و صنایع کاغذی
  • پارافین وکس برای  موم صنعتی
  • پارافین وکس برای جوهر جامد کاغذ کپی
  • پارافین وکس برای ساخت کبریت
  • پارافین وکس پایه محصولات روانکاری و وازلین

 

 

Leave a Reply